Soukromá střední škola gastronomie

Již více než 30 let

David Žitný – Mistr pizzy junior

Vloženo dne 27.08.2010

Administrator

Sedmnáctiletý student Soukromé střední školy gastronomie v Praze David Žitný se dnes stal vítězem juniorské části Mistrovství ČR v přípravě italské pizzy - Nowaco Pizzy cup junior 2010. Soutěž mladých pizzeristů proběhla v rámci druhého ročníku českého šampionátu v přípravě slavné italské pochoutky Pizza cup 2010.

David Žitný si z rukou předsedy poroty - baviče a gourmeta Petra Novotného převzal pohár a poukaz na gastronomický zájezd do Itálie. "Byla to velmi zajímavá zkušenost. Krom toho, že připrava pizzy spadá do oboru, který studuji. je to trošku i můj koníček. Zajímám se o histoii pizzy stejně jako o nejnovější trendy při její přípravě. Rád bych si někdy vyzkoušel práci u pece někde v Itálii." řekl chvíli po svém vítězství na Nowaco Pizzy cupu junior David Žitný. Šéf poroty Petr Novotný komentoval jeho vítězství slovy: "David byl dnes opravdu nejlepší. Bylo na něm vidět, že pizza je pro něho i osobní zálibou. Při samotné přípravě projevil i největší zkušenost ze všech finalistů." Jako vítěz juniorského klání má teď David Žitný možnost získat divokou kartu poroty a utkat se tak s nejlepšími dospělými pizzeristy a třeba i vyhrát hlavní cenu - luxusní dovolenou v Las Vegas.

Překvapení! Vítězem Pizza cupu 2010 se stal junior David Žitný

Druhý ročník Mistrovství ČR v přípravě italské pizzy Pizza cup 2010 skončil velmi překvapivě. Vítězem se, nad všechna očekávání, stal teprve sedmnáctiletý pizzerista David Žitný z Prahy. Do finále Pizza cupu, tedy mezi nejlepší pizzeristy se kvalifikoval svým vítězstvím na Nowaco junior Pizza cupu, který se konal den před soutěží dospělých. Student a budoucí gastronom zabodoval u odborné poroty vynikajícím provedením obou soutěžních pizz a má teď právo používat titul Mistr pizzy. Od pořadatelů šampionátu získal luxusní dovolenou v Las Vegas a putovní pohár, který pro Pizza cup speciálně vyrobil Mistr sklář Jaroslav Svoboda. "Vítězství Davida Žitného bylo pro všechny velkým překvapením. Jako vítěz Nowaco junior Pizza cupu dostal automaticky divokou kartu poroty a nutno říci, že jeho soutěžní pizzy byly opravdu znamenité." řekl krátce po finále ředitel soutěže Martin Vašíček. Sám vítěz byl svým úspěchem lehce zaskočený. "Zatím si to ani pořádně neuvědomuji. Ještě jsem to ani nezavolal rodičům. Tu pořádnou radost budu mít asi až zítra..." přiznal se David Žitný. Předsedou poroty Pizzy cupu byl opět bavič a gourmet Petr Novotný, který prozradil, že i on sám hodnotil výkon Davida Žitného velmi vysoko. "Obě jeho pizzy byly opravdu vynikající a hlavně měly velmi vyváženou chuť a skvělou vůni. Nedivím se tomu, že vyhrál." řekl bavič.

Vítěz letošního Pizza cupu David Žitný získal nejen titul Mistr pizzy, pohár a luxusní dovolenou v Las Vegas, ale zejména velmi cennou zkušenost. V pražské populární pizzerii Rotella, kde už je Pizza cup "doma" porazil i nejzkušenější profesionály, kteří opravdu umí "tančit" kolem pece na pizzu. Z celého letošního Pizza cupu pro vás připravujeme obsáhlou reportáž.

Výsledky letošního Pizza cupu:

1. místo David Žitný - Praha
2. místo Vasyl Hodovanec -Praha
3. místo Lukáš Čumpelík - Mladá Boleslav

David Žitný v Las Vegas

Vítěz Pizza cupu 2010 David Žitný si užil svoji výhru. Navštívil Las Vegas, Los Angeles a některá další zajímavá místa v USA. Redakce www.pizza-cup.cz doprovázela Davida po celou cestu a následující rozhovor se odehrál nad Atlantickým oceánem v letadle Boeing 747.

Davide, ve kterém okamžiku jsi uvěřil tomu, že se skutečně podíváš do Las Vegas?

Víš, když jsem se hlásil do juniorského Pizza cupu a na internetu jsem četl, že soutěž dospělých má jako hlavní cenu dovolenou v Las Vegas, začal jsem se o to město zajímat. V té chvíli mě ani na vteřinu nenapadlo, že bych se dostal do finále dospělých, a nakonec cestu do Vegas vyhrál. V okamžiku, kdy jsem potom vyhrál, jsem o Vegas věděl všechno, co internet nabízí. Tomu, že nakonec vylezu z letadla na letišti v Las Vegas jsem uvěřil až ve chvíli, kdy jsem stál ve Vegas v letištní hale.

Co tě v Las Vegas nejvíc „dostalo“?

Celé to město je neskutečné. Zvláštní, výjimečné. Nikdy jsem nezažil atmosféru toho pravého velkého světa. Přiznám se, že jsem se toho města z počátku vůbec nemohl nabažit a nebylo tam nic, co by mě nezajímalo. Moc se mi líbil legendární Strip, hotely Mirage, MGM, Belagio, Wynn a taky náš hotel Stratospere, mimochodem nejvyšší hotel v Las Vegas. Velmi mě bavil kosmopolitní ráz toho města, Během jednoho dne jedeš čtyřikrát taxíkem – jednou řídí mexičan, jednou filipínec, jednou přistěhovalec ze Srbska a poslední jízdu v noci do hotelu nás vezl chlapík, který se narodil v Columbii. Vegas je město všech barev, kultur, jazyků a vůbec všeho na co si kdy vzpomenete.

Ochutnal jsi v Las Vegas pizzu?

Několikrát. V Las Vegas umějí kde co, zábavu, hazard, cestovní ruch, hamburgery… ale pizzu by se měli učit od nás středoevropanů. Ovšem je pravda, že jsem tam v jedné pizzerii vyslechl debatu italské rodinky a ti si pizzu velmi pochvalovali…

Bylo pro tebe těžké, pohybovat se v takovém velkoměstě, prostě neměl jsi strach, že se ztratíš?

Wow.. to vůbec. Vždy jsem spolehlivě dorazil tam kam jsem potřeboval a když bylo nejhůř, skočil jsem do prvního taxíku a nechal se na místo zavézt. Navíc nás tam byla dobrá parta. No a když jsme potom přejeli do Los Angeles, tam už bych si asi netroufnul pohybovat po městě jen tak, protože bych asi bloudil ještě teď…

Kdybys měl poradit někomu kdo se chystá do Las Vegas, na co nemá zapomenou?

Projeďte si Vegas ve dne i v noci, běžte se podívat do všech slavných hotelů. Viděl jsem tam úžasné show legendárních Cirque du Solei, např. jejich představení Love v hotelu Mirage, které je stylizováno na písničky Beatles, viděl jsem skvělou vodní show La Reve v hotelu Wynn, Viva Elvis v supermoderním hotelu Aria a řadu dalších. Las Vegas je opravdu hlavním městem zábavy na světě…

Zadejte co hledáte